DESTEK OL
Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik bir proje.
  • 0 Toplandı

    HEDEF:20.000
  • 0 DESTEKÇİ
  • 37 GÜN KALDI
  • Hedefe ulaşmak için sen de destek olabilirsin.
  • Fikir Aşamasında
  • DESTEK OL
  • TAKİP ET

Braille alfabesi, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilen ve görme engelli kişilerin okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. Braille alfabesi; iki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

Braille alfabesi görme engellilerin okuyup yazması için geliştirilen bir alfabe yöntemidir ve 1821 yılında Fransız mucit Louis Braille tarafından geliştirilmiştir.

Louis Braille, henüz 3 yaşında sol gözüne hasar vermesinin ardından bu gözünde görme yetisini kaybeder. Ardından sempatetik oftalmiya sağ gözünü de etkiler ve 6 yaşında tamamen kör olur. Ancak Braille ailesinin desteğiyle okuma ve yazma öğrenir. Sadece 7 yaşındayken dünyanın ilklerinden biri olarak kabul edilen Institution Royale des Jeunes Aveugles (Genç Körler Kraliyet Enstitüsü)'den burs kazanır. Buradan aldığı burs kaderini değiştirir.

Charles Barbier'in Napolyon'un talebi doğrultusunda hazırladığı askerlerin gece karanlığında ışık olmaksızın anlaşmalarını sağlamak için geliştirdiği sistemdeki hataları tespit eden Braille, Barbier'in en büyük hatâsının, alfabesinin sahip olduğu temsilî harflerin insanın parmağını hareket ettirmedikçe anlaşılamaması olduğunu söyledi ve bu yüzden sembolden bir diğerine hızlıca geçilemiyordu. Kendisinin değişikliği, kör alfabesinde devrim yapan 6'lı nokta sistemiydi.

Braille alfabesi

Braille yazım sistemi, karakterleri dünyada ilk kez ikili şema ile gösteren yazı sistemidir. Ana dili Fransızca olan Braille'in Fransızca'daki aksan harflerini göstermekte kullandığı gibi, Braille yazı sisteminde, örneğin Türkçe için Ö, Ü, Ğ, Ç, Ş seslerini göstermek için de yeni semboller oluşturulur. Bunun haricinde kullananlarına sadece 64 mümkün seçenek sunan yazım sistemi, matematik ve müzik sembolleri içinde tasarlanan işaretleri kapsayabilir. Ayrıca, öğrenenlere daha hızlı okuma teknikleri de öğretilir.

Türk Braille alfabesi, Türkiye Türkçesinin yazımında kullanılan Braille alfabesidir. Bu Braille alfabesi, uluslararası kullanımı takip etmektedir. ünlüler içinde /ö/, /ü/ sesleri, Fransız/Alman formuna, Ünsüzlerden /ç/, /ğ/, /ş/ ise İngilizce “ch, gh, sh” formlarına yakın bir forma sahiptir. Bunların dışında, /ı/ ünlüsü, “i”nin aşağı kaydırılması ile gösterilir.

AMACIMIZ BU ALFABENİN KULLANIMININ GIDA SEKTÖRÜNDE DE YAYGINLAŞMASI VE GÖRME ENGELLİ BİREYLERİN HAYATININ KOLAYLAŞMASIDIR.

 

NASIL UYGULANACAK
Öncelikle marketlerin içinde ayrı bir reyon oluşturulacak,buradaki paketli ürünlerin üzerinde Braille alfabesi ile yazılmış halde isimleri olacak ve markası yazacak.Örneğin A markasının çikolatası var biz yapışkan kağıt üzerine bu markayı ve çikolata yazısını yazacağız ve ürünün üzerine yapıştıracağız.Alışveriş için gelen görme engelli birey bu reyondan istediği ürünü üzerindeki kabartmalarla tanımış olacak.
MALİYETi
Sadece kabartmalı yapışkanlar için bir maliyeti olacağı için az maliyetli ve uygulaması kolay bir proje olacak.Braille alfabesi nedir?


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Kenan Karaca

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

37
gün kaldı
Miss Dolap Destek Ol

Miss Dolap

Kimyasalsız Ürünler... Hem kendimizi hem doğayı korumak için her gün kullandığımız kimyasal yüklü temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin yerine ekmeğe sürülüp yenilebilecek kadar zehirsiz alternatif ürünler koyduk

DESTEK 0 HEDEF 35.000
7
gün kaldı
TAKAS360 Destek Ol

TAKAS360

Parasız Alışveriş İçin TAKAS360.COM

DESTEK 160 HEDEF 500.000
37
gün kaldı
Göçmenlerin Uyum Sürecinde Karikatür Yoluyla İletişim Destek Ol

Göçmenlerin Uyum Sürecinde Karikatür Yoluyla İletişim

Türkiye’de göçmen karşıtlığı göz önüne alındığında; hem ev sahibi hem de göçmen topluluklarının birlikte yaşam kültürü kazanmalarına destek olmak ve uyum süreciyle ilgili çalışmalar yapmak hepimizin sorumluluğudur.

DESTEK 0 HEDEF 55.800

DEĞİŞİYORUZ..!

Yeni nesil platformumuz ile Girişimciler için geliyoruz....