DESTEK OL
Hayat kurtaran saniyeler
  • 0 Toplandı

    HEDEF:20.000
  • 0 DESTEKÇİ
  • 12 GÜN KALDI
  • Hedefe ulaşmak için sen de destek olabilirsin.
  • Geliştirme Aşamasında
  • DESTEK OL
  • TAKİP ET

Merhabalar, yeni projemizin 2 ana 1 alt ayağı bulunuyor. Bu alanda projemiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Deprem Bilinçlendirme ve Tahmin Projesi

Projemizin ilk ayağında insanlara deprem bilincini aşılamak ve deprem öncü hareketlerini takip edip haberdar vermek amaçlı yapılmakta. Bu alanda Web sitesi, mobil uygulama ve pek çok alandan insanlara bilgilendirme takviyesi yapmak, deprem öncesi önemli bilimsel birkaç parametrede oluşan değişim ve tutarlılık ile insanlara haftalar, aylar öncesinden bilgi vermek. Parametrelerden bazıları      ( fay stres yoğunluğu , kayaç gerginliği, sismograf verileri, İyonosferde ki TEC Mİktarı, Gerinim oranları vb. ) bilgilerin uyuşmasıyla deprem yaşanması beklenen bölgeyi belli tarih aralığı ile bilgilendirme. Bu alanda başarı oranı %70 üzerinde. Kesinlikle deprem olur gibi ifadeler kullanılmayacaktır. Deprem risk haritası aylık, haftalık olarak sıralanır.

Deprem Sonrası Kurtarma Projesi

Deprem sonrası yaşanacak kaos ortamında insanlar yakınlarından haber almayı öncelik olarak görebiliyor. Bu alanda telefonlarda ki uygulamalar sayesinde ( İnternet hatları çökse bile ) Bluetooht teknolojisi sayesinde internet olmadan yakınlarınız ile irtibat kurabileceksiniz. " Zincirleme mesaj " adı verilen bu sistem ile telefonlar bir baz istasyonu olarak görevlendiriliyor. Bu alanda sadece sevdiklerinize değil, yetkili ekiplere de mesaj atmanız, bilgi almanız mümkün. Yerel ve genel merkezlere otomatik katılım ile bilgi alınması esas alınmakta.
Ayrıca deprem sonrası kontrol paneli ile sağlık bilgileri, bulunulan alan sıcaklığı, telefonun bulunduğu derinlik ve hatta akıllı kamera sistemi ile üzerinde ki moloz miktarını dahi tahmini ölçebilecek bir sistem yapılabilir. Bu alanda yardıma muhtaç olan insanlara hızlı yardım edebilmek ve yardım edecek insanların nerede olduğunu görmek için harita uygulamamız ile internetsiz erişim sağlanabilir.

Proje Nasıl Başladı ?

Uzun yıllar deprem araştırmacılığı yapan biri olarak pek çok deprem ile ilgili konu da yararlı içerikler üretmeye çalıştım. Gerek deprem tahminselliği ve bilimsel verilerin yorumlanması gerekse bilinçlendirmeyi arttırmaya yönelik faliyetler verdiğim sosyal medya grupları ve web sitem mevcut. Yaklaşık 2.5 aydır birçok profesörün ağzından tek bir sonuç çıkıyor. " İstanbul'da deprem yakın, Minimum 7,2 " İnsanların pek çoğu bilinçsiz öyle ki deprem çantası bulunan kişiler %17 düzeylerinde iken bunların içerisinde de yeterlilik oranı %40'ı geçmiyor. İnsanlara yapabileceğimiz en büyük katkının hem bilinçlendirme hem de kurtarma operasyonlarına destek olabileceğini düşündük. Aslında proje için çok geç kalınmış olsa da bugün başladığımız bu işte büyük depreme kadar birçok canı kurtarabiliriz. İnsanların deprem afetlerinde ölüm zamanlarına göre ayırdığımızda %66'sı deprem anında %34'ü ise deprem sonrası kurtarılmamaktan hayatını kaybetmiş. Bizler de hem deprem öncesi birçok yöntem ile insanları bilinçlendirmek hem de deprem sonrası aldığımız sinyaller ile insanların nerede olduğuna hızlı erişmek. 

Fon Nerede Kullanılacak ?

Elde edilen fon genel olarak mobil uygulamanın yapısı için kullanılacak. İletişim Ağı , sunucu yönetimi  uygulama geliştirimi alanında kullanılacak olan Fon aynı zamanda Bluetooht 5.0 ağını da kapsayacak. Fonu kullanma sebebimiz tamamen masrafların karşılanması ve projenin hayata geçmesi. Proje içerisinde kesinlikle herhangi bir reklam vb. ürün yerleştirme bulunmayacaktır. Bu yüzden reklam gelirimiz olmayacağından bizler hem kendi sermayemizi hem de gelen bağışlar üzerine projenin finansal temelini oluşturmaya karar verdik. Farklı platformlar üzerinden de bir miktar fon sahibi olduk. 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Fatih Yıldırım

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

44
gün kaldı
Learn Group Destek Ol

Learn Group

Öğrenme arkadaşları bulup, dünyanın herhangi bir ülkesinden dostlar edinip onlarla beraber bildiklerini anlatıp, bilmediklerini sorma imkanı.

DESTEK 25 HEDEF 20.000
40
gün kaldı
Detbig.com - Sosyal Gençlik Platformu Destek Ol

Detbig.com - Sosyal Gençlik Platformu

Detbig, gençlerin sosyal içerik ürettiği, üniversite adaylarının bölüm tercihlerinde yol gösterici olduğu bir sosyal gençlik platformudur.

DESTEK 0 HEDEF 50.000
28
gün kaldı
ISU International Space University, MSS Master of Space Studies Program Edu Destek Ol

ISU International Space University, MSS Master of Space Studies Program Edu

Hayatımın ringinde geçirdiğim birinci round'u başarılı bir şekilde atlattıktan sonra içine girdiğim ikinci roundda da başarılı olmam için yeni dönem eğitimimde bana destek olabilecek insanlara sesimi ulaştırarak başarabilirim.....

DESTEK 200 HEDEF 50.000

DEĞİŞİYORUZ..!

Yeni nesil platformumuz ile Girişimciler için geliyoruz....